دستگاه شارژ باطری ماشین و استارتر صنعتی مدل ۱۲۴۸

محصول جدید ساخت شرکت الکترونیکِ قدرتِ ایران
دستگاه شارژ باطری ماشین جهت شارژ باطری انواع ماشین سواری، مینی‌بوس، تراکتور، لیفتراک، ژنراتور، اینورتر و … در کمترین زمان ممکن با یکسو سازی تمام موج SCR و کنترل خودکار الکترونیک.

مجهز به دکمه و سیستم مخصوص جهت شارژ باطری‌های بسیار ضعیف و غیرقابل شناسایی

همچنین ببینید

دستگاه شارژ باطری ماشین مدل ۱۲۲۰( ۱۲ ولت ۲۰ آمپر )

موارد استفاده دستگاه باطری شارژر

 1. بعنوان استارتر جهت روشن نمودن سریع اتومبیلهایی که باطری آ‌نها ضعیف شده واستارت نمی­‌زند.
 2. جهت شارژ نمودن انواع باطریهای قابل شارژ ۱۲ ولت اعم از تر وخشک و سیلد اسید و باطری‌های ( به اصطلاح) اتمی از ۴۰ آمپر ساعت تا ۱۰۰۰ آمپر ساعت به صورت تکی.
 3. جهت شارژ نمودن چند عدد با طری ۱۲ ولت در یک زمان به صورت موازی.

مشخصات فنی دستگاه

 • الف) مشخصات ظاهری
 • ب) مشخصات فنی

الف) مشخصات ظاهری دستگاه

 • ابعاد. طول دستگاه ۳۵ سانتیمتر، عرض ۲۵ سانتیمتر و ارتفاع از سطح زمین ۲۲ سانتیمتر.
 • وزن. وزن دستگاه حدود ۱۲.۵ کیلوگرم می‌باشد.
 • جنس بدنه دستگاه. به‌منظور استحکام هرچه بیشتر بدنه دستگاه از ورق آهن به ضخامت ۱ میلی متر تهیه شده و بلحاظ دوام بیشتر با رنگ استاتیک کوره ای رنگ آمیزی گردیده است .
 • تجهیزات جلوی دستگاه. دستگاه شارژ باطری ماشین و استارتر (مدل ۱۲۴۸) دارای تجهیزات الکتریکی در جلوی دستگاه مطابق تصویر ذیل به این شرح می‌باشد

دستگاه شارژر باطری ماشین و استارتر صنعتی مدل ۱۲۴۸

 • شاسی فشاری قرمزرنگ(دکمه مخصوص) این شاسی(دکمه) که در پشت دستگاه سمت چپ قسمت بالا قرار دارد جهت شارژ باطری‌های بسیار ضعیف که ولتاژ اولیه آنها کمتر از ۸ ولت گردیده و مدت مدیدی بدون شارژ مانده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین ترتیب که ابتدا از صحیح بودن اتصال گیره‌های مثبت و منفی دستگاه به این باطری‌ها اطمینان حاصل نموده و سپس در صورتی که دستگاه هیچگونه عکس العملی نسبت به این باطری‌ها انجام ندهد(آمپرمتر عبور جریانی را نشان ندهد و LED سبز رنگ حتی بصورت ضعیف هم روشن نشود) در این صورت، شاسی (دکمه) قرمز رنگ پشت دستگاه را به مدت حدود یک تا چند دقیقه فشار میدهیم تا آمپر متر عبور جریان را نشان دهد سپس دکمه قرمز رنگ را رها میکنیم درصورتی که پس از رها کردن این دکمه (شاسی فشاری) عبور جریان ادامه پیدا کند دستگاه باطری شارژر و استارتر، از این به بعد باطری یا باطری‌ها را به صورت اتوماتیک شارژ خواهد نمود،و درصورتیکه با فشار دادن این دکمه (شاسی فشاری) آمپرمتر عبور جریان را نشان ندهدو باطری تحت شارژ جریان نکشد به احتمال زیاد باطری فاسد گردیده وباید آن را تعویض نمود.

پشت دستگاه شارژ باطری ماشین

تصویر عقب دستگاه باطری شارژر و استارتر مدل ۱۲۴۸

 

ب)مشخصات فنی دستگاه شارژ باطری ماشین و استارتر(مدل۱۲۴۸)

 • الف)ولتاژ ورودی : ۲۰۰ تا ۲۴۰ ولت متناوب سینوسی.
 • ب) فرکانس کار: ۵۰ تا ۶۰ هرتز سینوسی.
 • ج)جریان ورودی: تا ۳ آمپر که حداکثر ممکن است بصورت موقت تا ۷ آمپر هم برسد .
 • د)جریان خروجی: در حالت شارژر حداکثر ۴۸ آمپر می‌باشد که در حالت استارتر تا حدود ۱۲۰ آمپر و بیشتر نیز ممکن است برسد.
 • ه)قدرت دستگاه : در حالت شارژر حداکثر ۶۰۰ وات می‌باشد ولی در حالت استارتر تا حدود ۱۴۴۰ وات دستگاه میتواند توان تولید نماید.
 • و)قابلیت های دستگاه: این دستگاه میتواند انواع باطری‌های قابل شارژ ۱۲ ولت اعم از باطری‌های تر و خشک (سیلد اسید ) و باطری‌های باصطلاح اتمی را از ۴۰ آمپر ساعت تا ۱۰۰۰ آمپر ساعت را براحتی شارژ نماید.

کابل باتری شارژر ماشین

رابط بین دستگاه و باطری، تهیه شده از سیم افشان نسوز نمره ۶
( سطح مقطع سیم ۶ میلیمتر مربع می‌باشد )

 

حفاظت های دستگاه شارژ باطری ماشین و استارتر (مدل۱۲۴۸)

 1. حفاظت در مقابل اتصال کوتاه گیره های ( + و – ) خروجی.
 2. حفاظت در مقابل اتصال معکوس باطری.
 3. حفاظت در مقابل عبور جریان اضافه ورودی(برق شهر).
 4. حفاظت در مقابل عبور جریان اضافه خروجی ۱۲ ولت.
 5. حفاظت در مقابل اضافه شارژ شدن باطری (Over charging)
 6. ج) سیستم شارژ باطری: سیستم شارژ باطری در این دستگاه، تمام موج با SCR بوده و SCR ها توسط برد الکترونیک کنترل می‌شوند.

نگهداری باطری یا باطری‌ها در شارژ کامل

دستگاه شارژر طوری طراحی شده که پس از شارژ کامل باطری یا باطری‌های تحت شارژ، دستگاه جریان شارژ را قطع نموده و باطری یا باطری‌ها را در شارژ کامل (۱۰۰%) حفظ مینماید، در حالت شارژ کامل مصرف برق دستگاه به حداقل ممکن (حدود ۳۰ وات) کاهش یافته و دستگاه، باطری یا باطری‌ها را در حالت شارژ کامل (۱۰۰%) حفظ و آماده مصرف نگه می‌دارد.

مدت زمان کارکرد مداوم دستگاه ( مدل ۱۲۴۸ ) به عنوان یک مشخصه فنی

این دستگاه طوری طراحی و ساخته شده است که در صورتیکه شرایط کار آن رعایت شود می‌تواند بصورت مستمر و مداوم ( ۲۴ ساعته ) چه بصورت شارژر و چه بصورت استارتر، مورد استفاده قرار گیرد و انشاءالله هیچگونه مشکلی در عملکرد آن به وجود نخواهد آمد.

شرایط کار دستگاه

 1. ولتاژ برق شهر ورودی، کمتر از ۲۰۰ ولت و بیشتر از ۲۴۰ ولت نباشد.
 2. درجه حرارت محیطی که دستگاه در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد از سی درجه سانتیگراد (۳۰‎°C) بیشتر نباشد، در صورت بالاتر بودن درجه حرارت محیط دستگاه از این مقدار (۳۰‎°C) از قدرت خروجی دستگاه کاسته خواهد شد.
 3. روی دستگاه و همچنین زیر آن پوشانیده نشود تا امکان ورود و خروج هوا جهت خنک شدن عناصر داخلی دستگاه فراهم باشد.
 4. حتی الامکان سعی شود هنگامی که از دستگاه استفاده میشود، بدنه دستگاه در مقابل تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد زیرا این عمل باعث میشود عناصر داخلی دستگاه بخوبی خنک نشده و نتیجتاً از قدرت خروجی دستگاه کاسته گردد.
 5. در صورتی که بخواهیم بعضی باطری‌های کوچک کمتر از ۴۰ آمپر ساعت را به دستگاه جهت شارژ شدن متصل نمائیم جهت جلوگیری از جریان زیاد شارژ، لازم است یکعدد مقاومت یا لامپ جهت کاهش جریان شارژ با سیم های رابط خروجی بصورت سری قرار گیرد تا جریان شارژ، کاهش یافته و به باطری یا باطری‌های تحت شارژ صدمه ای وارد نیاید مقدار مقاومت (R) و مقدار وات آن و یا لامپی که باید سری گردد باید بنحوی تعیین شود که جریان شارژ باطری یا باطری‌های تحت شارژ از حداکثر مقدار جریان شارژی که کارخانه سازنده باطری تعیین نموده بیشتر نشود که این مقدار را میتوان بوسیله محاسبه و تجربه بدست آورد.
 6. نظر به اینکه بعضی باطری‌ها هنگام شارژ شدن، گاز قابل اشتعال تولید می نمایند چنانچه از این باطری‌ها استفاده میشود باید محل شارژ باطری‌ها فضای آزاد بوده و در صورت شارژ باطری‌ها در فضای بسته تهویه کافی وجود داشته باشد تا اجتماع گاز قابل اشتعال منجر به آتش سوزی و انفجار نگردد.
 7. دستگاه شارژ باطری ماشین و استارتر مدل (۱۲۴۸) منحصراً جهت شارژ باطری‌های ۱۲ ولت طراحی شده است و نباید جهت شارژ باطری‌هایی که ولتاژ آنها بیشتر یا کمتر از ۱۲ ولت می باشد مورد استفاده قرار گیرد.
 8. دستگاه باطری شارژر و استارتر مدل (۱۲۴۸) باید هنگامی مورد استفاده قرار گیرد که پنج پایه زیر دستگاه بر روی زمین واقع و مستقر شوند و در صورتیکه دستگاه از بغل و واژگون و کج قرار دارد نباید دستگاه روشن و مورد استفاده قرار گیرد.

عمر مفید دستگاه

شرکت الکترونیکِ قدرت ایران با یقین به طراحی صحیح و مبتنی بر اصول علمی و فنی و اطمینان کامل از مرغوبیت عناصر و قطعات بکاربرده شده، همچنین صحت کار انجام شده در مراحل مختلف تولید دستگاه باطری شارژر و استارتر اتوماتیک(مدل۱۲۴۸)،مفتخر است برای اولین مرتبه در ایران جهت این دستگاه حداقل سی سال (۳۰سال) عمر مفید تعیین نماید و متعهد میشود که انشاءالله به مدت سی سال بعد از فروش دستگاه مذکور، پشتیبانی آن را شامل یک سال ضمانت (گارانتی) و ۲۹ سال خدمات پس از فروش در اختیار مشتریان محترم قرار دهد.

ضمانت(گارانتی)

دستگاه باطری شارژر و استارتر (مدل ۱۲۴۸) دارای ضمانت نامه کتبی به مدت یک سال از تاریخ خرید می‌باشد.

خدمات پس از فروش و پشتیبانی

شرکت الکترونیکِ قدرت ایران خدمات پس از فروش و پشتیبانی این دستگاه را شامل : تعمیر، سرویس و تأمین قطعات یدکی مربوطه را به مدت سی سال(۳۰سال) از تاریخ خرید دستگاه انشاءالله در اختیار مشتریان محترم قرار می‌دهد.

پاسخگویی به سؤالات فنی

چنانچه هموطنان عزیز هرگونه سؤال و پرسشی راجع به طرز کار و چگونگی عملکرد و استفاده از این دستگاه داشته باشند میتوانند مستقیماً با مدیرت فنی شرکت به شماره ۰۹۱۲۴۳۶۲۲۸۹ تماس حاصل فرمایند.

کاتالوگ اطلاعات تکمیلی در خصوص دستگاه شارژ باطری

دریافت کاتالوگ دستگاه شارژ باطری ماشین صنعتی با فرمت pdf